Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o etymologii słowa matka - XXII

2009-05-27

Z okazji Dnia Matki, Profesor Jan Miodek wyjaśnia pochodzenie słowa matka, a także tłumaczy dlaczego urlop tacierzyński jest nieuzasadniony historycznie. Posłuchaj!

Prof. Jan Miodek: Chciałem przy okazji Dnia Matki powiedzieć, że brzmiąca dziś sucho matka, bo brzmi sucho, no któż z nas powie do rodzicielki swojej matka. Co tu dużo mówić - jest to forma urzędowa: imię ojca, imię matki. Chcę teraz wszystkim uświadomić, że historycznie rzecz biorąc, słowo matka jest takim samym zdrobnieniem jak: rączka, nóżka, szafka, lampka, gwiazdeczka czy gwiazdka i tak dalej. To jest zdrobnienie - pierwotna postać słowiańska mati (od dopełniacza w dół: matierie, matierii, matier). Po staropolsku mać w mianowniku (dziś nam się to kojarzy niedobrze - tak już powiem najdelikatniej) a od dopełniacza w dół: macierze, macierzy, macierz. Potem z biernika (z czwartego przypadka) ta macierz przeszła do mianownika i dziś jest macierz jako pojęcie matematyczne, macierz szkolna jako biblioteka. Na tym rdzeniu macierz stworzona przymiotnik macierzyński, macierzyństwo, macierzanka, stąd też urlop macierzyński (od tego rdzenia macierz)...

 

 

Słuchaj więcej:
 
 
 
 
 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  
 
 

 

/ab/

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

Porozumienia sierpniowe - to już 35 lat

2015-08-31

Szczecin, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie - Zdrój i Gdańsk. To tam w sierpniu 1980r. podpisano porozumienia, które rozmontowały system komunistyczny.

Gazeta Informator nr 193 o likwidacji Zott w Raciborzu

2015-08-27

Najnowszy numer dwutygodnika Gazety Informator nr 193 jest już dostępny on-line.

"Malarz obłędu" - debiut książkowy raciborzanina

2015-08-20

16 września swoją premierę będzie miała książka "Malarz obłędu" autorstwa Przemysława Wilczyńskiego z Raciborza.

Ulżyjmy ptakom podczas upałów!

2015-08-07

Rekordowe upały utrudniają życie nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Zadzwonił do nas jeden z czytelników z prośbą o nagłośnienie apelu o wystawianie naczyń z wodą dla ptaków.

GazetaInformator.pl nr 191 o pladze zatruć dopalaczami

2015-07-22

Najnowszy numer dwutygodnika GazetaInformator.pl nr 191 jest już dostępny on-line.

W Teksasie do dzisiaj mówią po śląsku!

2015-07-17

Uciekali przed biedą, przed wcieleniem do pruskiego wojska. Czarę goryczy przelała powódź w 1854 roku i przyspieszyła decyzję wielu rodzin o wyjeździe.

"Udało się ożywić społeczność studencką"

2015-07-10

Z dr Teresą Jemczurą, Prorektorem do spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, rozmawia dr Janusz Nowak.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media