Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o etymologii słowa matka - XXII

2009-05-27

Z okazji Dnia Matki, Profesor Jan Miodek wyjaśnia pochodzenie słowa matka, a także tłumaczy dlaczego urlop tacierzyński jest nieuzasadniony historycznie. Posłuchaj!

Prof. Jan Miodek: Chciałem przy okazji Dnia Matki powiedzieć, że brzmiąca dziś sucho matka, bo brzmi sucho, no któż z nas powie do rodzicielki swojej matka. Co tu dużo mówić - jest to forma urzędowa: imię ojca, imię matki. Chcę teraz wszystkim uświadomić, że historycznie rzecz biorąc, słowo matka jest takim samym zdrobnieniem jak: rączka, nóżka, szafka, lampka, gwiazdeczka czy gwiazdka i tak dalej. To jest zdrobnienie - pierwotna postać słowiańska mati (od dopełniacza w dół: matierie, matierii, matier). Po staropolsku mać w mianowniku (dziś nam się to kojarzy niedobrze - tak już powiem najdelikatniej) a od dopełniacza w dół: macierze, macierzy, macierz. Potem z biernika (z czwartego przypadka) ta macierz przeszła do mianownika i dziś jest macierz jako pojęcie matematyczne, macierz szkolna jako biblioteka. Na tym rdzeniu macierz stworzona przymiotnik macierzyński, macierzyństwo, macierzanka, stąd też urlop macierzyński (od tego rdzenia macierz)...

 

 

Słuchaj więcej:
 
 
 
 
 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  
 
 

 

/ab/

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

Gazeta Informator nr 220. Niezwykłe "Plomby pamięci"

2016-09-21

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 220 jest już dostępny online.

Gazeta Informator nr 219. Uczniowie wrócili do szkół

2016-09-07

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 219 jest już dostępny online.

Czy czas pracy basenu w Oborze jest optymalny?

2016-09-06

Dziwne, że u sąsiadów dużych i małych baseny,  od Rybnika po Bolatice, da się trzymać otwarte dłużej - komentuje Dawid Wacławczyk proponując kilka zmian, dzięki którym kąpielisko w Oborze może w lepszy sposób służyć użytkownikom.

Nie przestrzegają zakazów. Co na to straż miejska?

2016-08-26

- Są w mieście miejsca rekreacyjne, jak Skwer Pieczki, gdzie jest zakaz wprowadzania psów. Niektórzy jednak zupełnie się tym nie przejmują - zauważa nasz Czytelnik.

Gazeta Informator nr 218. Kolej na Raciborszczyznę

2016-08-24

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 218 jest już dostępny online.

Wieża farnego otwarta dla zwiedzających? Wacławczyk: Da się!

2016-08-17

- Nie dajcie się więcej nabierać na raciborskie legendy samorządowe - apeluje do radnych opozycji Dawid Wacławczyk. Chodzi o udostępnienie wieży kościoła farnego dla. Przykład Elbląga pokazuje, że jeśli się chce, to można.

List do redakcji: Wycinka drzew przy Ogrodowej

2016-08-11

- Znów wycinają! Tym razem usunęli cztery sporych rozmiarów drzewa przed szkołą muzyczną - zaalarmował jeden z czytelników pytając o powód wycinki. Mężczyźnie drzewa wydawały się całkiem zdrowe.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media