Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o etymologii słowa matka - XXII

2009-05-27

Z okazji Dnia Matki, Profesor Jan Miodek wyjaśnia pochodzenie słowa matka, a także tłumaczy dlaczego urlop tacierzyński jest nieuzasadniony historycznie. Posłuchaj!

Prof. Jan Miodek: Chciałem przy okazji Dnia Matki powiedzieć, że brzmiąca dziś sucho matka, bo brzmi sucho, no któż z nas powie do rodzicielki swojej matka. Co tu dużo mówić - jest to forma urzędowa: imię ojca, imię matki. Chcę teraz wszystkim uświadomić, że historycznie rzecz biorąc, słowo matka jest takim samym zdrobnieniem jak: rączka, nóżka, szafka, lampka, gwiazdeczka czy gwiazdka i tak dalej. To jest zdrobnienie - pierwotna postać słowiańska mati (od dopełniacza w dół: matierie, matierii, matier). Po staropolsku mać w mianowniku (dziś nam się to kojarzy niedobrze - tak już powiem najdelikatniej) a od dopełniacza w dół: macierze, macierzy, macierz. Potem z biernika (z czwartego przypadka) ta macierz przeszła do mianownika i dziś jest macierz jako pojęcie matematyczne, macierz szkolna jako biblioteka. Na tym rdzeniu macierz stworzona przymiotnik macierzyński, macierzyństwo, macierzanka, stąd też urlop macierzyński (od tego rdzenia macierz)...

 

 

Słuchaj więcej:
 
 
 
 
 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  
 
 

 

/ab/

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

23 października. 60 lat temu wybuchło Powstanie Węgierskie

2016-10-21

6 października w Raciborzu odsłonięto historyczną wystawę poświęconą węgierskiemu buntowi przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Co wiemy o wydarzeniach sprzed 60 lat?

- Żeby czuć, że żyję... - Europejski Dzień Seniora

2016-10-20

20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To dobra okazja, by z szacunkiem pomyśleć o tych, którzy dla wielu młodych mogliby być przykładem zaangażowania, optymizmu i energii.

Czy rejestrując kartę pre-paid, muszę kserować dowód?

2016-10-19

- Pracownica salonu mojego operatora zażądała ode mnie ksera dowodu osobistego. Gdzieś słyszałem, że nie powinno się tego robić. Jak to naprawdę jest? - pyta nasz Czytelnik.

Gazeta Informator nr 222. Drożej za śmieci?

2016-10-19

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 222 jest już dostępny online.

10 rocznica śmierci Anny Politkowskiej

2016-10-07

„Cały ten system: stronnicze sądy, fałszowane wybory, bezczelność władzy, lekceważenie problemów zwykłych ludzi - może istnieć jedynie dlatego, że naród milczy” pisała Anna Politkowska. Ona sama głośno walczyła o prawdę. Zginęła dokładnie 10 lat temu.


Czarny protest. Co na to hierarchowie Kościoła?

2016-10-05

3 października w Raciborzu Raciborza, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, protestowano przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Akcję szeroko komentowali także biskupi Kościoła Katolickiego.

Gazeta Informator nr 221. Ruszył remont na Ocickiej

2016-10-05

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 221 jest już dostępny online.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media