Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o etymologii słowa matka - XXII

2009-05-27

Z okazji Dnia Matki, Profesor Jan Miodek wyjaśnia pochodzenie słowa matka, a także tłumaczy dlaczego urlop tacierzyński jest nieuzasadniony historycznie. Posłuchaj!

Prof. Jan Miodek: Chciałem przy okazji Dnia Matki powiedzieć, że brzmiąca dziś sucho matka, bo brzmi sucho, no któż z nas powie do rodzicielki swojej matka. Co tu dużo mówić - jest to forma urzędowa: imię ojca, imię matki. Chcę teraz wszystkim uświadomić, że historycznie rzecz biorąc, słowo matka jest takim samym zdrobnieniem jak: rączka, nóżka, szafka, lampka, gwiazdeczka czy gwiazdka i tak dalej. To jest zdrobnienie - pierwotna postać słowiańska mati (od dopełniacza w dół: matierie, matierii, matier). Po staropolsku mać w mianowniku (dziś nam się to kojarzy niedobrze - tak już powiem najdelikatniej) a od dopełniacza w dół: macierze, macierzy, macierz. Potem z biernika (z czwartego przypadka) ta macierz przeszła do mianownika i dziś jest macierz jako pojęcie matematyczne, macierz szkolna jako biblioteka. Na tym rdzeniu macierz stworzona przymiotnik macierzyński, macierzyństwo, macierzanka, stąd też urlop macierzyński (od tego rdzenia macierz)...

 

 

Słuchaj więcej:
 
 
 
 
 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  
 
 

 

/ab/

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

SRC 4X4. Wszystko z miłości do samochodów terenowych

2016-02-10

Jedni lubią odrobinę adrenaliny gdy błota jest po pachy, inni wyprawy gdzie większość tras jest dostępnych nawet dla większego SUV-a, ale łączy nas wszystkich błoto - wywiad z Bohdanem Białuskim z Raciborskiego Klubu Off Road 4x4.

Gazeta Informator nr 204. Smog nad Raciborzem - co nam grozi

2016-02-10

Najnowszy numer dwutygodnika Gazety Informator nr 204 jest już dostępny online.

Wywiad z Sarą Chmiel, wokalistką zespołu Łzy

2016-01-16

Z Sarą spotkaliśmy się w pszowskim MOK-u, który od wielu lat służy Łzom jako miejsce prób. 24-letnia piosenkarka od pięciu lat z powodzeniem występuje na froncie popularnej formacji reprezentującej nasz region.

Gazeta Informator nr 201. Lenk idzie do prokuratury

2015-12-16

Najnowszy numer dwutygodnika Gazety Informator nr 201 jest już dostępny online.

Wacławczyk przeprasza, prostuje i dziękuje Lenkowi

2015-12-11

- Przepraszam za grasującego w Ocicach tajemniczego Yeti, który najwyraźniej wkradł się do Pańskiego domu i nadawał z Pańskiego IP swoje przesłania do Narodu - ironizuje radny w odpowiedzi na wezwanie prezydenta do przeprosin.

Chciał porozmawiać z radnymi. Wszędzie pocałował klamkę

2015-12-07

Jeden z wyborców postanowił sprawdzić, jak radni wywiązują się ze swych obowiązków i spotkać się z niektórymi na dyżurze wynikającym z grafika. Efekt? Nie zastał żadnego.

List do redakcji: Głos w kwestii transportu w Raciborzu

2015-12-03

– Z zaniepokojeniem przyjęliśmy słowa radnego Koniecznego, który zarzuca raciborskiemu przewoźnikowi, że dla PKS-u liczy się tylko kasa – Stowarzyszenie Transportu Zbiorowego odnosi się do interpelacji z ostatniej sesji Rady Powiatu.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media