Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o etymologii słowa matka - XXII

2009-05-27

Z okazji Dnia Matki, Profesor Jan Miodek wyjaśnia pochodzenie słowa matka, a także tłumaczy dlaczego urlop tacierzyński jest nieuzasadniony historycznie. Posłuchaj!

Prof. Jan Miodek: Chciałem przy okazji Dnia Matki powiedzieć, że brzmiąca dziś sucho matka, bo brzmi sucho, no któż z nas powie do rodzicielki swojej matka. Co tu dużo mówić - jest to forma urzędowa: imię ojca, imię matki. Chcę teraz wszystkim uświadomić, że historycznie rzecz biorąc, słowo matka jest takim samym zdrobnieniem jak: rączka, nóżka, szafka, lampka, gwiazdeczka czy gwiazdka i tak dalej. To jest zdrobnienie - pierwotna postać słowiańska mati (od dopełniacza w dół: matierie, matierii, matier). Po staropolsku mać w mianowniku (dziś nam się to kojarzy niedobrze - tak już powiem najdelikatniej) a od dopełniacza w dół: macierze, macierzy, macierz. Potem z biernika (z czwartego przypadka) ta macierz przeszła do mianownika i dziś jest macierz jako pojęcie matematyczne, macierz szkolna jako biblioteka. Na tym rdzeniu macierz stworzona przymiotnik macierzyński, macierzyństwo, macierzanka, stąd też urlop macierzyński (od tego rdzenia macierz)...

 

 

Słuchaj więcej:
 
 
 
 
 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  
 
 

 

/ab/

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

Dwutygodnik GazetaInformator.pl nr 169 już dostępny!

2014-09-15

Najnowszy numer gazety, a w nim m.in. wybory samorządowe, opóźnienia w rozwoju parku rozrywki, prezydent krytykuje artystów.

Gdy karą była śmierć... losy Anny Borek z Godowa (cz. 2)

2014-09-15

wielu wojennych oprawców nie zostało osądzonych i wiodło spokojne, dostatnie życie.

Zaśmiecony park przy cmentarzu żołnierzy radzieckich

2014-09-12

- Pomnik odnowiono, ale czy ktoś dba o utrzymanie porządku w tym miejscu? - pyta czytelnik, dokumentując zastany stan fotografiami.

Czas pamięci o I i II Powstaniu Śląskim

2014-08-26

Sierpień to miesiąc pamięci o poległych w trakcie pierwszego i drugiego powstania śląskiego.

Edukacja polityczna - komentarz

2014-08-26

Minister Edukacji Narodowej będzie gościć w Raciborzu w przyszłym tygodniu. Powinna odpowiedzieć na co najmniej kilka pytań...

Ostatnio komentowane artykuły
Polecane artykuły na forum
reklama
reklama
Promowane firmy

Na skróty

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media