Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o etymologii słowa matka - XXII

2009-05-27

Z okazji Dnia Matki, Profesor Jan Miodek wyjaśnia pochodzenie słowa matka, a także tłumaczy dlaczego urlop tacierzyński jest nieuzasadniony historycznie. Posłuchaj!

Prof. Jan Miodek: Chciałem przy okazji Dnia Matki powiedzieć, że brzmiąca dziś sucho matka, bo brzmi sucho, no któż z nas powie do rodzicielki swojej matka. Co tu dużo mówić - jest to forma urzędowa: imię ojca, imię matki. Chcę teraz wszystkim uświadomić, że historycznie rzecz biorąc, słowo matka jest takim samym zdrobnieniem jak: rączka, nóżka, szafka, lampka, gwiazdeczka czy gwiazdka i tak dalej. To jest zdrobnienie - pierwotna postać słowiańska mati (od dopełniacza w dół: matierie, matierii, matier). Po staropolsku mać w mianowniku (dziś nam się to kojarzy niedobrze - tak już powiem najdelikatniej) a od dopełniacza w dół: macierze, macierzy, macierz. Potem z biernika (z czwartego przypadka) ta macierz przeszła do mianownika i dziś jest macierz jako pojęcie matematyczne, macierz szkolna jako biblioteka. Na tym rdzeniu macierz stworzona przymiotnik macierzyński, macierzyństwo, macierzanka, stąd też urlop macierzyński (od tego rdzenia macierz)...

 

 

Słuchaj więcej:
 
 
 
 
 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  
 
 

 

/ab/

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

Zamach stanu w Turcji oczami Turka

2016-07-27

Krwawe wydarzenia z 16 lipca i ich następstwa komentuje mieszkający i pracujący w Raciborzu Halil Ibrahim Varli.

Raciborskie przestępstwa na tle seksualnym

2016-07-27

Dzień łapania za Piersi, Dzień Łapania za Pupę - to tylko niektóre z kontrowersyjnych świąt obchodzonych w lipcu. Jednych śmieszą, drugich gorszą, innych - prowokują do popełniania przestępstw.

Zamachy na Światowych Dniach Młodzieży?

2016-07-27

Po zamachach terrorystycznych w Nicei, Brukseli i Paryżu nasuwa się pytanie: czy wizyta papieża Franciszka nie prowokuje terrorystów do zainteresowania się Polską?

Gazeta Informator nr 216. Picie pod chmurką legalne?

2016-07-27

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 216 jest już dostępny online.

Holocaust zaczął się od słów

2016-07-27

To nie od rzezi zaczął się największy dramat w historii człowieczeństwa, nie od wywózek, zamykania w gettach, aresztowań. 

List do redakcji: Za mało kubłów na odpady zielone

2016-07-21

Czytelnik poskarżył się na niedociągnięcia w gospodarce odpadami zielonymi. W jego opinii nie dość często są one odbierane. Magistrat nie pozostawia sprawy bez reakcji i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Włóczykije wbrew własnej woli?

2016-07-21

Tolkien pisał, że „nie każdy błądzi, kto wędruje”, ale trzeba pamiętać, że wiele osób znika z domów z innych powodów niż chęć przeżycia przygody.

Ostatnio komentowane artykuły
Polecane artykuły na forum
reklama
reklama
Promowane firmy

Na skróty

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media