Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o formule mimo to - XLI

2010-02-05

Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl zastanawia się nad poprawnością formuły: mimo chorobę pójdę do pracy - czy to prawidłowe użycie tej konstrukcji? Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, czy konstrukcja mimo to jest równie poprawna, co konstrukcja mimo tego?

 

Prof. Jan Miodek: Nawet dziś miałem wykład o tym, jakim to zwycięskim przypadkiem gramatycznym jest biernik. Jednak akurat tutaj stara składnia: mimo chorobę przyszłam do pracy, się wycofała i dzisiaj myślę, że 99,9% Polaków mówi mimo choroby przyszłam do pracy. Tu wygrała składnia mimo czego, chociaż tę drugą - mimo co, znajdziemy w słownikach, ale opatrzoną kwalifikatorem dawności, przestarzałości. Także współczesnym Polakom bardzo, ale to bardzo gorąco polecam te połączenia mimo czego: mimo choroby, mimo bólu, mimo zmęczenia, a nie tak, jak jeszcze można było nie tak dawno powiedzieć: mimo zmęczenie czy mimo ból przyszedłem do ciebie. Dzisiaj używamy tej konstrukcji z dopełniaczem. Tutaj akurat biernik przegrał z dopełniaczem.

 

 

 

Słuchaj:

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.


 
Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

- Żeby czuć, że żyję... - Europejski Dzień Seniora

2016-10-20

20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To dobra okazja, by z szacunkiem pomyśleć o tych, którzy dla wielu młodych mogliby być przykładem zaangażowania, optymizmu i energii.

Czy rejestrując kartę pre-paid, muszę kserować dowód?

2016-10-19

- Pracownica salonu mojego operatora zażądała ode mnie ksera dowodu osobistego. Gdzieś słyszałem, że nie powinno się tego robić. Jak to naprawdę jest? - pyta nasz Czytelnik.

Gazeta Informator nr 222. Drożej za śmieci?

2016-10-19

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 222 jest już dostępny online.

10 rocznica śmierci Anny Politkowskiej

2016-10-07

„Cały ten system: stronnicze sądy, fałszowane wybory, bezczelność władzy, lekceważenie problemów zwykłych ludzi - może istnieć jedynie dlatego, że naród milczy” pisała Anna Politkowska. Ona sama głośno walczyła o prawdę. Zginęła dokładnie 10 lat temu.


Czarny protest. Co na to hierarchowie Kościoła?

2016-10-05

3 października w Raciborzu Raciborza, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, protestowano przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Akcję szeroko komentowali także biskupi Kościoła Katolickiego.

Gazeta Informator nr 221. Ruszył remont na Ocickiej

2016-10-05

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 221 jest już dostępny online.

Ścieżka, której nie ma i marzenie o nowym moście

2016-09-30

- Lasy Państwowe zamknęły drogę w Szymocicach i mają spokój. Tylko co mają zrobić rowerzyści? - pyta Czytelnik. Sprawdzamy więc, kiedy uszkodzony most zostanie naprawiony.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media