Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o formule mimo to - XLI

2010-02-05

Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl zastanawia się nad poprawnością formuły: mimo chorobę pójdę do pracy - czy to prawidłowe użycie tej konstrukcji? Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, czy konstrukcja mimo to jest równie poprawna, co konstrukcja mimo tego?

 

Prof. Jan Miodek: Nawet dziś miałem wykład o tym, jakim to zwycięskim przypadkiem gramatycznym jest biernik. Jednak akurat tutaj stara składnia: mimo chorobę przyszłam do pracy, się wycofała i dzisiaj myślę, że 99,9% Polaków mówi mimo choroby przyszłam do pracy. Tu wygrała składnia mimo czego, chociaż tę drugą - mimo co, znajdziemy w słownikach, ale opatrzoną kwalifikatorem dawności, przestarzałości. Także współczesnym Polakom bardzo, ale to bardzo gorąco polecam te połączenia mimo czego: mimo choroby, mimo bólu, mimo zmęczenia, a nie tak, jak jeszcze można było nie tak dawno powiedzieć: mimo zmęczenie czy mimo ból przyszedłem do ciebie. Dzisiaj używamy tej konstrukcji z dopełniaczem. Tutaj akurat biernik przegrał z dopełniaczem.

 

 

 

Słuchaj:

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.


 
Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

Zamach stanu w Turcji oczami Turka

2016-07-27

Krwawe wydarzenia z 16 lipca i ich następstwa komentuje mieszkający i pracujący w Raciborzu Halil Ibrahim Varli.

Raciborskie przestępstwa na tle seksualnym

2016-07-27

Dzień łapania za Piersi, Dzień Łapania za Pupę - to tylko niektóre z kontrowersyjnych świąt obchodzonych w lipcu. Jednych śmieszą, drugich gorszą, innych - prowokują do popełniania przestępstw.

Zamachy na Światowych Dniach Młodzieży?

2016-07-27

Po zamachach terrorystycznych w Nicei, Brukseli i Paryżu nasuwa się pytanie: czy wizyta papieża Franciszka nie prowokuje terrorystów do zainteresowania się Polską?

Gazeta Informator nr 216. Picie pod chmurką legalne?

2016-07-27

Najnowszy numer dwutygodnika Gazeta Informator nr 216 jest już dostępny online.

Holocaust zaczął się od słów

2016-07-27

To nie od rzezi zaczął się największy dramat w historii człowieczeństwa, nie od wywózek, zamykania w gettach, aresztowań. 

List do redakcji: Za mało kubłów na odpady zielone

2016-07-21

Czytelnik poskarżył się na niedociągnięcia w gospodarce odpadami zielonymi. W jego opinii nie dość często są one odbierane. Magistrat nie pozostawia sprawy bez reakcji i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Włóczykije wbrew własnej woli?

2016-07-21

Tolkien pisał, że „nie każdy błądzi, kto wędruje”, ale trzeba pamiętać, że wiele osób znika z domów z innych powodów niż chęć przeżycia przygody.

Ostatnio komentowane artykuły
Polecane artykuły na forum
reklama
reklama
Promowane firmy

Na skróty

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media