Szukaj

Publicystyka

Prof. Jan Miodek o formule mimo to - XLI

2010-02-05

Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl zastanawia się nad poprawnością formuły: mimo chorobę pójdę do pracy - czy to prawidłowe użycie tej konstrukcji? Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, czy konstrukcja mimo to jest równie poprawna, co konstrukcja mimo tego?

 

Prof. Jan Miodek: Nawet dziś miałem wykład o tym, jakim to zwycięskim przypadkiem gramatycznym jest biernik. Jednak akurat tutaj stara składnia: mimo chorobę przyszłam do pracy, się wycofała i dzisiaj myślę, że 99,9% Polaków mówi mimo choroby przyszłam do pracy. Tu wygrała składnia mimo czego, chociaż tę drugą - mimo co, znajdziemy w słownikach, ale opatrzoną kwalifikatorem dawności, przestarzałości. Także współczesnym Polakom bardzo, ale to bardzo gorąco polecam te połączenia mimo czego: mimo choroby, mimo bólu, mimo zmęczenia, a nie tak, jak jeszcze można było nie tak dawno powiedzieć: mimo zmęczenie czy mimo ból przyszedłem do ciebie. Dzisiaj używamy tej konstrukcji z dopełniaczem. Tutaj akurat biernik przegrał z dopełniaczem.

 

 

 

Słuchaj:

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.


 
Pytania do profesora można przesyłać na adres anna@raciborz.com.pl, w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

 


Szukaj podobnych artykułów:
JAN MIODEK
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Publicystyka

SRC 4X4. Wszystko z miłości do samochodów terenowych

2016-02-10

Jedni lubią odrobinę adrenaliny gdy błota jest po pachy, inni wyprawy gdzie większość tras jest dostępnych nawet dla większego SUV-a, ale łączy nas wszystkich błoto - wywiad z Bohdanem Białuskim z Raciborskiego Klubu Off Road 4x4.

Gazeta Informator nr 204. Smog nad Raciborzem - co nam grozi

2016-02-10

Najnowszy numer dwutygodnika Gazety Informator nr 204 jest już dostępny online.

Wywiad z Sarą Chmiel, wokalistką zespołu Łzy

2016-01-16

Z Sarą spotkaliśmy się w pszowskim MOK-u, który od wielu lat służy Łzom jako miejsce prób. 24-letnia piosenkarka od pięciu lat z powodzeniem występuje na froncie popularnej formacji reprezentującej nasz region.

Gazeta Informator nr 201. Lenk idzie do prokuratury

2015-12-16

Najnowszy numer dwutygodnika Gazety Informator nr 201 jest już dostępny online.

Wacławczyk przeprasza, prostuje i dziękuje Lenkowi

2015-12-11

- Przepraszam za grasującego w Ocicach tajemniczego Yeti, który najwyraźniej wkradł się do Pańskiego domu i nadawał z Pańskiego IP swoje przesłania do Narodu - ironizuje radny w odpowiedzi na wezwanie prezydenta do przeprosin.

Chciał porozmawiać z radnymi. Wszędzie pocałował klamkę

2015-12-07

Jeden z wyborców postanowił sprawdzić, jak radni wywiązują się ze swych obowiązków i spotkać się z niektórymi na dyżurze wynikającym z grafika. Efekt? Nie zastał żadnego.

List do redakcji: Głos w kwestii transportu w Raciborzu

2015-12-03

– Z zaniepokojeniem przyjęliśmy słowa radnego Koniecznego, który zarzuca raciborskiemu przewoźnikowi, że dla PKS-u liczy się tylko kasa – Stowarzyszenie Transportu Zbiorowego odnosi się do interpelacji z ostatniej sesji Rady Powiatu.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media