Szukaj
   

Kultura

Wieczorny koncert dla melomanów

2010-09-09

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai to ważne wydarzenie artystyczne, które odbywa się w Raciborzu  już po raz 23. pod patronatem prezydenta miasta.

Kierownictwo artystyczne objęła Elżbieta Włosek – Żurawiecka prowadząca klasę fortepianu i organów w PSM I st. w Raciborzu oraz klasę organów w PSM II st.w Rybniku. W pierwszym koncercie 1 września wystąpili sopranistka Olga Prochazkowa i organista Frantiśek Śmid z Czech. W środę 8 września w kościele farnym odbył drugi koncert organowo-kameralny. Obok Elżbiety Włosek - Żurawieckiej wystąpiła flecistka Vicki Melin z USA specjalizująca się w wykonywaniu muzyki baroku, renesansu i średniowiecza, wiolonczelistka Aleksandra Stopa oraz sopranistka Gabriela Ciołek- Sitter z Rybnika.


Artystki zaprezentowały 12 utworów wybitnych kompozytorów okresu baroku : G.F. Haendla, J.S. Bacha, A. Vivaldiego, W.A.. Mozarta oraz M. De la Barre, M. Marais, S. K. Vrbka . Ich sylwetki oraz charakterystykę twórczości, a szczególnie prezentowane utwory przedstawiła zebranym melomanom Katarzyna Nawrat, dyrektor PSM I stopnia w Raciborzu.


Tematem przewodnim koncertu była muzyka barokowa, której charakterystyczną cechą jest jej różnorodność: od mało skomplikowanych utworów, po wielkie dzieła sceniczne. Tak było i podczas tego koncertu. Zaczął się  od spokojnych utworów, a kończył na potężnym organowym głosie poloneza. Także instrumenty były bardzo ,,egzotyczne”, bo rzadko w dzisiejszych czasach można usłyszeć jeszcze pozytyw lub flet traverso. Widać było  świetne przygotowanie i doświadczenie wykonawców, którzy zapewnili słuchaczom profesjonalny, wręcz mistrzowski koncert.

 

Starsi i młodsi słuchacze zachwycali się piękną muzyką w mistrzowskim wykonaniu. - Było wspaniale, to piękna muzyka - komentuje Weronika z IV klasy PSM. - Bardzo podobało mi się brzmienie fletu. Chętnie słuchałam utworów, bo zaczynam naukę gry na flecie - dodaje dziewczynka. Jej babci Danucie z kolei spodobał się występ sopranistki. - To zadziwiające jaki mocny i piękny głos ma taka drobna osoba - mówi zachwycona koncertem. Także inni  raciborzanie spędzili miło ten wieczór, gdyż piękno muzyki barokowej w scenerii ołtarzy i obrazów kościelnych wprowadzało w nastrój spokoju i zadumy.


Warto wybrać się na kolejne koncerty: 15 września odbędzie się recital organowy w wykonaniu Jana Bokszczanina dyrektora artystycznego m.in. Praskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Warszawie. 22 września organizatorzy zapraszają na koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry symfonicznej PSM I i II stopnia w Gliwicach pod dyr. A. Rosoła , a 29 września odbędzie się recital w wykonaniu niemieckiego organisty, klawesynisty i kompozytora Wielanda Meinholda.


Dni Muzyki Organowej i Kameralnej tworzy cykl pięciu koncertów w Kościele pw. WNMP w kolejne środy września (wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 18.45). Uzupełnieniem cyklu jest koncert organowy w wykonaniu uczniów i absolwentów klasy organów p.Elżbiety Włosek-Żurawieckiej z PSM I st. w Raciborzu oraz PSM II stopnia w Rybniku, który odbędzie się w niedzielę 19września o godz.15.00 w Kościele pw.św. Jana Chrzciciela w Raciborzu.


Szukaj podobnych artykułów:
KULTURA KONCERT PARAFIE
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>

Inne artykuły w serwisie Kultura

Wyjątkowy przedwalentynkowy koncert w RCK

2012-02-07

Raciborskie Centrum Kultury zaplanowało wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich zakochanych i to nie tylko w jazzie! W najbliższą sobotę 11 lutego z wyjątkowym koncertem wystąpi w RCK Maciej Fortuna Quartet.

 
Będą czytać wiersze młodej poetki z Raciborza

2012-02-06

Biblioteka w Rydułtowach organizuje Turniej Czytania Poezji Julki B., uczennicy Gimnazjum nr 1 w Raciborzu. Młoda poetka wydała niedawno swój pierwszy tomik poezji pt. "To co jest".

 
Kraj, w którym odzież służy za papier toaletowy

2012-02-04

Kilkanaście osób wzięło udział w slajdowisku, jakie w piątkowy wieczór, 3 lutego odbyło się z udziałem dr. Leszka Szczasnego w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

 
Rajskie przygody Kena i Barbie na deskach "Strzechy"

2012-02-02

Teatr ITP wystąpił na deskach Domu Kultury "Strzecha" ze spektaklem "Nowy raj utracony" (zdjęcia ze spektaklu). Historia przedstawia losy Barbie i Kena, którzy jak się towarzyszyli Adamowi i Ewie w Raju.

 
Raciborskiego Tetraedru gry ze śmiercią

2012-02-01

O przygotowaniach do ponownego wystawienia spektaklu "Regał ostatnich tchnień" opowiada studentka II roku PWSZ w Raciborzu (filologia angielska z rosyjską), dziennikarka i aktorka „Tetraedru”, Kamila Besz.

 
Ostatnio komentowane artykuły
Polecane artykuły na forum
reklama
reklama
Promowane firmy

Na skróty

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2012 Raciborskie Media  Raciborskie Media