Szukaj

Gospodarka

Szewc R. Palczewski: nie tylko naprawa obuwia...

2013-02-01

... ale również jego rozciąganie, tapicerstwo samochodowe i rymarstwo. Największy zakład szewski w Raciborzu znajduje się przy ul. Londzina 51 i istnieje od 1994 roku, stopniowo rozszerzając swą działalność o kolejne punkty.

 

 

 

 

Roman Palczewski, właściciel zakładu, przyznaje, że rzemieślnikowi jego pokroju trudno jest utrzymać się z samej naprawy obuwia. Dlatego poszerzył zakres świadczonych przez swoje zakłady (oprócz zakładu przy ul. Londzina działają jeszcze dwa punkty: w D.H. Bolko i w Głubczycach) usług o te związane z tapicerstwem samochodowym, malowaniem toreb i walizek, a także rymarstwem.


Głównym problemem w branży rzemieślniczej jest zalew tanich produktów z Chin, które nie nadają się do naprawy, a czasem prace przy nich są wręcz niebezpieczne. - Ludzie kupują tańsze obuwie chińskie, które jest tak naprawdę zrobione z prasowanych śmieci. Jego cena sprawia, że naprawa staje się nieopłacalna, a wykonanie często w ogóle wyklucza tę możliwość. Poza tym ludzie są nieświadomi, że to jest niezdrowe, że noszą na stopach źle wykonane śmieci, które odparzają stopy – ubolewa szewc.


Problemem jest również ekspansja supermarketów, które oferują klientom kupno tanich wkładek do obuwia, które są wykonane ze złego materiału. Ludzie nie chcą już kupować zdrowych dla stopy wkładek skórzanych... - W ogóle nawet ich wyroby skórzane są oszukiwane, bo niby jak pasek skórzany może kosztować 20 zł? - pyta Roman Palczewski i od razu odpowiada – Może, bo nie jest wykonany z jednego kawałka skóry, tylko ze zmielonych i sprasowanych odpadów skórzanych. Prawdziwy pasek skórzany powinien kosztować 100 zł – wyjaśnia.


To o czym mówi Roman Palczewski potwierdza tezę o zmierzchu rzemiosła, choć warto pamiętać że dobry skórzany produkt, mimo że droższy, przetrwa o wiele dłużej niż nawet kilka par taniego obuwia. Wówczas naprawa, która umożliwi nam korzystanie z dobrych butów przez kolejne lata będzie opłacalna. Nie bez znaczenia jest również zdrowie... Zdarzają się nawet przypadki, że sprowadzane z Chin obuwie jest... radioaktywne. Szansą dla Romana Palczewskiego jest również poszerzenie oferty, również o wykonanie skórzanej tapicerki do samochodów. Warto życzyć raciborskiemu szewcowi jak najlepiej, bo jakim miastem byłby Racibórz, gdyby nie było tutaj szewca?


47-400 Racibórz ul. ks. Londzina 51
Tel. 32 414 08 21
47-400 Racibórz ul. Nowa 1 "Dom Handlowy BOLKO"
Tel. 509 770 118
48-100 Głubczyce ul. Jana III Sobieskiego 10
Tel. 514 564 197/artykuł sponsorowany/


Szukaj podobnych artykułów:
GOSPODARKAPRACAGAZETA INFORMATOR
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Gospodarka

Wydanie 130. pojazdu firmie Eko-Okna

2016-06-23

130. pojazd Scania został odebrany przez przedstawicieli firmy Eko-Okna S.A. w połowie czerwca br. Za realizację kontraktu odpowiada diler Scania w Gliwicach.

Nowy rozkład. Zmiany na trasie Racibórz - Wodzisław

2016-06-22

Wraz z nadejściem wakacji nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy PKS Racibórz w powiecie wodzisławskim.

Od 1 lipca nowe ceny biletów w Kolejach Śląskich

2016-06-21

Przewoźnik zapowiada zmianę cen biletów, wzrost kar za jazdę na gapę, przewóz wózków dziecięcych za darmo. Podróżnych z Raciborza powinny zainteresować atrakcyjne ceny połączeń do Chałupek i Rydułtów.

RAFAMET po raz ósmy podzieli się zyskiem z akcjonariuszami

2016-06-21

Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. ósmy rok z rzędu podzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Producent obrabiarek do obróbki kół kolejowych jest jedną z 40 spółek giełdowych, które robią to regularnie.

ZWiK remontuje. Będą utrudnienia w gminie Kornowac

2016-06-21

W najbliższych dniach mogą wystąpić problemy z zasilaniem sołectw Kobyla i Łańce, nastąpi też znaczne obniżenie ciśnienia bądź też przerwa w dostawie wody w  Pogrzebieniu i Kornowacu. Wodociągi modernizują infrastrukturę.

Łęg: Ul. Polna zostanie wyremontowana

2016-06-21

Konsorcjum firm "D-ART" oraz "INFRAGO" z Jankowic wyremontuje ul. Polną w sołectwie Łęg w gminie Nędza. Konsorcjum wygrało przetarg proponując najkorzystniejszą ofertę - 96. 226,98 zł brutto.

PWSZ chce wpółpracować z lokalnym biznesem

2016-06-17

Raciborska Izba Gospodarcza spotkała się na śniadaniu biznesowym z Rektorem Państwowej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Zobacz więcej zdjęć. 

Ostatnio komentowane artykuły
Polecane artykuły na forum
reklama
reklama
Promowane firmy

Na skróty

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media