Jedna z ciekawszych wystaw IPN na raciborskim zamku

Metody, sprzęt i techniki stosowane przez Służbę Bezpieczeństwa w celu inwigilacji społeczeństwa będzie można oglądać na zamkowej wystawie.

Aparaty fotograficzne Praktica, Canon; sprzęt szpiegowski: małe RFN-owskie Roboty, które chowano m.in. w aktówce; magnetofony szpulowe MAC 2S, mininagrywacze – cały ten arsenał prezentuje wystawa „Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956–1989”. Będzie ją można oglądać na Zamku Piastowskim w Raciborzu od 4 września.

- reklama -

 

Wystawa miała swoją premierę w 2009 r. w pomieszczeniach „Aresztu” w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przy ul. Kilińskiego 9. Ekspozycja jest pierwszą w Polsce próbą pokazania, jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956–1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo. Na 34 panelach wystawienniczych przedstawiono, w jaki sposób inwigilowano wszystkich, którzy sprzeciwiali się systemowi. Wystawę podzielono na dwie części: z jednej strony sprzęt i metody, jakimi posługiwała się SB, by inwigilować społeczeństwo, z drugiej – ich praktyczne zastosowanie podczas przełomowych wydarzeń historycznych: Poznań '56, Marzec '68, Grudzień '70, czasy „Solidarności”, stan wojenny. Prócz materiałów ikonograficznych (zdjęcia wykonane z ukrycia np. podczas procesji Bożego Ciała, pielgrzymek na Jasną Górę czy z prowadzonych obserwacji m.in. Poczty Głównej w Katowicach) zobaczyć można także eksponaty: aparaty fotograficzne „Praktica”, „Canon”; sprzęt szpiegowski: małe RFN-owskie „Roboty”, które chowano m.in. w aktówce; magnetofony szpulowe MAC 2S, mininagrywacze. Wystawa ma charakter multimedialny: można obejrzeć filmy operacyjne, usłyszeć dźwięki nagrane z podsłuchów, wejść do ciemni fotograficznej, urządzonej w byłej łaźni aresztu. Materiały archiwalne pochodzą głównie z archiwum IPN. Eksponaty zostały pozyskane z komend wojewódzkich policji oraz z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Autorami wystawy są Robert Ciupa i Ewelina Małachowska – pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Prezentacja wystawy w Raciborzu będzie, 9 września o godz. 12.00 dla młodzieży i godz. 16.00 dla wszystkich chętnych mieszkańców powiatu, towarzyszyć prelekcja współautorski, Eweliny Małachowskiej.

 

publ. /ps/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. To był chory okres w zyciu i historii Polaków, ale trzeba przyznać, że społeczeństwo było dużo bardziej zmotywowane do tworzenia czegoś razem – teraz wszystkim ręce opadły, nie ma już kto i o co walczyć.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj