Zarejestruj się, jako potencjalny Dawca szpiku

Raciborscy studenci już po raz trzeci organizują dzień Dawcy szpiku kostnego.

26 i 27 listopada w Raciborzu wszyscy, którzy chcą zostać Dawcami szpiku kostnego będą mieli okazję zarejestrować się. Przez dwie poprzednie edycje zarejestrowali ponad 520 potencjalnych Dawców. Już jutro wszystkie chętne osoby, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka będą mogły dołączyć do bazy Dawców fundacji DKMS Polska. W tym roku patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta, Mirosław Lenk.

- reklama -

– Postanowiliśmy zorganizować tą akcję w Raciborzu już po raz trzeci, ponieważ widzimy, iż zainteresowanie tym przedsięwzięciem jest bardzo duże. W tym roku działamy pod nazwą DWA WYMAZY & DO BAZY”. – Mówi Dawid Machecki, Ambasador fundacji DKMS Polska. – Od jutra do czwartku wszystkie chętne osoby, które chcą dołączyć do bazy potencjalnych Dawców i którym nie jest obojętny los drugiego człowieka będą mogły się zarejestrować podczas akcji w Raciborzu – informuje Dawid.

 

 

Zarejestrować będzie można się w dwóch miejscach:
Data: od 26.11.2014 do 27.11.2014
Godziny: od 09:00 do 16:00
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
Miejsce: Budynek główny (I piętro)
Adres: ul. Słowackiego 55, Racibórz

Data: od 26.11.2014 do 27.11.2014
Godziny: od 11:00 do 18:00
Galeria Młyńska
Miejsce: Hol Główny
Adres: ul. Mickiewicza 12, Racibórz

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej,
a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. – Rejestracja nie jest czasochłonna ani tym bardziej bolesna. Lecz rejestrując się, należy pamiętać o tym, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. – Podkreśla Dawid Machecki. – W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza –  białaczka, czyli nowotwór krwi. Na świecie co 4 minuty, natomiast co 10 minut komuś odbiera komuś życie. Dlatego zachęcam wszystkie chętne osoby do rejestracji. – podsumowuje Ambasador fundacji DKMS Polska.

O Fundacji
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 585tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z tej bazy podarowało chorym cząstkę siebie, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza
potencjalnych dawców szpiku w Polsce Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji
dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

/publ. a/

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj