Szukaj

Samorząd

Dla kogo wcześniejsze emerytury?

2007-09-05

Temat przechodzenia na wcześniejsze emerytury już od dłuższego czasu zajmuje pierwsze strony polskich mediów.

Wokół tej niezwykle ważnej kwestii narosło sporo wątpliwości. Nierozwiązaną kwestią do dziś jest możliwość przejścia nauczycieli na emeryturę w grudniu 2007 r. na starych zasadach.


Art. 88 ust. "a", ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., nr 97, poz. 674 ze zmianami), mówi, że nauczyciele nabyli uprawnienia emerytalne i zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek pod warunkiem, iż są urodzeni po 31 grudnia 1948, a przed dniem 1 stycznia 1969, a ponadto:


a) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w ust. 1, w ciągu dziewięciu lat od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r., nr 39, poz. 353, z późn. zm.), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy oraz

b) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wnioski o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.


Zdaniem posła Henryka Siedlaczka, przepis powyższy nie określa sposobu naliczania emerytury dla nauczycieli, którzy nie zdecydują się przejść na emeryturę do końca 2007 roku, a chcieliby to uczynić w terminie późniejszym. Z przyjętych w przepisach ustawy informacji o zachowaniu uprawnień emerytalnych nie wynika bowiem, czy dla tych nauczycieli, którzy przejdą na emeryturę po 2007 roku na starych zasadach, zostanie zachowany ten sam sposób naliczania emerytury, czy odbywać się to będzie na nowych zasadach. W praktyce bowiem, naliczenie emerytury wg nowych zasad od 2008 roku, oznaczałoby dla potencjalnych emerytów niższy wymiar emerytury.


W związku z tym, że informacja o zachowaniu uprawnień, określona w przepisach niniejszej ustawy nie jest precyzyjna, poseł skierował do minister Anny Kalaty - szefa resortu pracy i polityki społecznej następujące pytania:


1. Czy w chwili przejścia na emeryturę w 2008 lub 2009 roku na starych zasadach, zostanie zachowany dla nauczyciela ten sam sposób naliczania emerytury, czy przewidziany będzie nowy sposób jej wymiaru?

2. Czy nowy sposób wymiaru świadczeń emerytalnych po 2007 roku oznaczał będzie niższe emerytury ?

3. Czy istnieją przeszkody formalno-prawne w kwestii zatrudnienia nauczyciela w szkole macierzystej, jeżeli przeszedł wcześniej na emeryturę (w grudniu 2007 r.) i ją zawiesił, chociażby po to, aby doprowadzić uczniów do końca klasy?


Na dzień dzisiejszy, mimo licznych już interpelacji w tej ważnej dla środowiska nauczycielskiego kwestii, rząd nie podjął żadnych działań.


/Cnc/


reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Samorząd

Nędza: Caritas wygrał konkurs na ochronę zdrowia

2016-02-04

Gmina Nędza rozstrzygnęła konkurs na realizację zadania publicznego z zakresu "Ochrony i promocji zdrowia". Dotację w wysokości 91.500,00 zł otrzymał NZOZ Caritas Diecezji Gliwickiej Stacja Opieki w Nędzy.

Starosta ma kłopot z koronerem. Nikt nie chce tej funkcji

2016-01-29

Koroner to lekarz stwierdzający zgon i wypisujący akt zgonu. W trakcie corocznej odprawy policji Ryszard Winiarski poskarżył się, że choć przepisy nakładają na niego taki obowiązek, to nie może znaleźć chętnych.

Ciężarówki koło Henkla łamią przepisy?

2016-01-28

Duże samochody ciężarowe nie stosują się do zakazów obowiązujących na ulicach w okolicy zakładów Henkla, a magistrat nie reaguje - skarży się radny L. Szczasny.

Jak skuteczniej odpracować dług za czynsz? Radny podpowiada

2016-01-28

Miejski Zarząd Budynków pozwala dłużnikom zalegającym z czynszem odpracować należności, ale zainteresowanie jest niewielkie. Aby ich bardziej do tego zachęcić, Leszek Szczasny stawia za wzór Chorzów.

W.Szczygielski: Po Chopina kierowcy gnają jak szaleni

2016-01-27

Radny apeluje o ograniczenia dozwolonej prędkości z jaką samochody mogłyby poruszać się po ul. Chopina. Obecnie pojazdy powodują zbyt duży hałas i stanowią zagrożenie wypadkami. A co na to sami kierowcy?

Raciborscy radni jednogłośnie przeciwko wiatrakom

2016-01-27

Piotrowi Klimie, niestrudzonemu przeciwnikowi farm wiatrowych na terenie ziemi raciborskiej udało się przekonać pozostałych radnych co do słuszności jego walki. Racibórz nie będzie przyjazny wiatrakom.

Wnuczkowie szaleją, ale coraz trudniej o seniora-frajera

2016-01-27

W samym tylko styczniu raciborska policja odnotowała 30 prób oszustw na tzw. wnuczka. Niestety dla oszustów, mimo coraz bardziej wyrafinowanych metod działania, coraz trudniej jest im upolować "jelenia".

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media