Szukaj

Samorząd

Dla kogo wcześniejsze emerytury?

2007-09-05

Temat przechodzenia na wcześniejsze emerytury już od dłuższego czasu zajmuje pierwsze strony polskich mediów.

Wokół tej niezwykle ważnej kwestii narosło sporo wątpliwości. Nierozwiązaną kwestią do dziś jest możliwość przejścia nauczycieli na emeryturę w grudniu 2007 r. na starych zasadach.


Art. 88 ust. "a", ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., nr 97, poz. 674 ze zmianami), mówi, że nauczyciele nabyli uprawnienia emerytalne i zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek pod warunkiem, iż są urodzeni po 31 grudnia 1948, a przed dniem 1 stycznia 1969, a ponadto:


a) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w ust. 1, w ciągu dziewięciu lat od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r., nr 39, poz. 353, z późn. zm.), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy oraz

b) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wnioski o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.


Zdaniem posła Henryka Siedlaczka, przepis powyższy nie określa sposobu naliczania emerytury dla nauczycieli, którzy nie zdecydują się przejść na emeryturę do końca 2007 roku, a chcieliby to uczynić w terminie późniejszym. Z przyjętych w przepisach ustawy informacji o zachowaniu uprawnień emerytalnych nie wynika bowiem, czy dla tych nauczycieli, którzy przejdą na emeryturę po 2007 roku na starych zasadach, zostanie zachowany ten sam sposób naliczania emerytury, czy odbywać się to będzie na nowych zasadach. W praktyce bowiem, naliczenie emerytury wg nowych zasad od 2008 roku, oznaczałoby dla potencjalnych emerytów niższy wymiar emerytury.


W związku z tym, że informacja o zachowaniu uprawnień, określona w przepisach niniejszej ustawy nie jest precyzyjna, poseł skierował do minister Anny Kalaty - szefa resortu pracy i polityki społecznej następujące pytania:


1. Czy w chwili przejścia na emeryturę w 2008 lub 2009 roku na starych zasadach, zostanie zachowany dla nauczyciela ten sam sposób naliczania emerytury, czy przewidziany będzie nowy sposób jej wymiaru?

2. Czy nowy sposób wymiaru świadczeń emerytalnych po 2007 roku oznaczał będzie niższe emerytury ?

3. Czy istnieją przeszkody formalno-prawne w kwestii zatrudnienia nauczyciela w szkole macierzystej, jeżeli przeszedł wcześniej na emeryturę (w grudniu 2007 r.) i ją zawiesił, chociażby po to, aby doprowadzić uczniów do końca klasy?


Na dzień dzisiejszy, mimo licznych już interpelacji w tej ważnej dla środowiska nauczycielskiego kwestii, rząd nie podjął żadnych działań.


/Cnc/


reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Samorząd

Prezydent Mirosław Lenk z absolutorium

2016-06-24

Na czerwcowej sesji Rady Miasta Radni udzielili prezydentowi miasta Racibórz Mirosławowi Lenkowi absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2015.

Czy uda się uratować połączenie PKS Racibórz-Zakopane?

2016-06-23

Popularny kurs do Zakopanego przez Racibórz, obsługiwany przez PKS Świdnica, od lipca ma być zawieszony ze względu na upadłość spółki. Czy jest szansa na inne bezpośrednie połączenie ze stolicą polskich Tatr?

Uważaj jak długo parkujesz. Starosta grozi odholowaniem

2016-06-23

Ryszard Winiarski ma już chyba dość nieustających skarg na zaparkowane miesiącami, głównie pod cmentarzami, pojazdy i zapowiada w następnych dniach podjęcie drastycznych kroków.

Wacławczyk nie chce pomagać policji w łupieniu kierowców

2016-06-23

Jak się okazuje, przekazanie pieniędzy policji na nowe auto to nie taka prosta sprawa. Zanim komenda je dostanie, można nasłuchać się o takich rzeczach jak depresja, ustawa inwigilacyjna czy radni PO wpierający rząd PiS.

Jest szansa na organy w kaplicy zamkowej

2016-06-23

Starosta Ryszard Winiarski znalazł firmę, która nie dość że może podjąć się remontu instrumentu o połowę taniej niż inne, to jeszcze daje gwarancję na właściwe brzmienie. 

Śpiewający początek sesji. Sto lat dla Aleksandry Orłowskiej

2016-06-22

Aleksandra Orłowska w towarzystwie członków zespołu odebrała dziś przyznany miesiąc wcześniej medal z tytułem "Zasłużonej dla Miasta Raciborza".

Pijący piwo na rynku gorszą arcybiskupa Gawlinę?

2016-06-22

Czy letnie ogródki piwne to właściwe otoczenie dla katolickiego arcybiskupa, nawet jeśli jest on wyrzeźbiony w kamieniu? I to pomimo, tego, że mógł on podziwiać zwycięstwo piłkarskiej reprezentacji Polski nad Ukrainą? 

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media