Szukaj

Samorząd

Dla kogo wcześniejsze emerytury?

2007-09-05

Temat przechodzenia na wcześniejsze emerytury już od dłuższego czasu zajmuje pierwsze strony polskich mediów.

Wokół tej niezwykle ważnej kwestii narosło sporo wątpliwości. Nierozwiązaną kwestią do dziś jest możliwość przejścia nauczycieli na emeryturę w grudniu 2007 r. na starych zasadach.


Art. 88 ust. "a", ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., nr 97, poz. 674 ze zmianami), mówi, że nauczyciele nabyli uprawnienia emerytalne i zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek pod warunkiem, iż są urodzeni po 31 grudnia 1948, a przed dniem 1 stycznia 1969, a ponadto:


a) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w ust. 1, w ciągu dziewięciu lat od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r., nr 39, poz. 353, z późn. zm.), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy oraz

b) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wnioski o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.


Zdaniem posła Henryka Siedlaczka, przepis powyższy nie określa sposobu naliczania emerytury dla nauczycieli, którzy nie zdecydują się przejść na emeryturę do końca 2007 roku, a chcieliby to uczynić w terminie późniejszym. Z przyjętych w przepisach ustawy informacji o zachowaniu uprawnień emerytalnych nie wynika bowiem, czy dla tych nauczycieli, którzy przejdą na emeryturę po 2007 roku na starych zasadach, zostanie zachowany ten sam sposób naliczania emerytury, czy odbywać się to będzie na nowych zasadach. W praktyce bowiem, naliczenie emerytury wg nowych zasad od 2008 roku, oznaczałoby dla potencjalnych emerytów niższy wymiar emerytury.


W związku z tym, że informacja o zachowaniu uprawnień, określona w przepisach niniejszej ustawy nie jest precyzyjna, poseł skierował do minister Anny Kalaty - szefa resortu pracy i polityki społecznej następujące pytania:


1. Czy w chwili przejścia na emeryturę w 2008 lub 2009 roku na starych zasadach, zostanie zachowany dla nauczyciela ten sam sposób naliczania emerytury, czy przewidziany będzie nowy sposób jej wymiaru?

2. Czy nowy sposób wymiaru świadczeń emerytalnych po 2007 roku oznaczał będzie niższe emerytury ?

3. Czy istnieją przeszkody formalno-prawne w kwestii zatrudnienia nauczyciela w szkole macierzystej, jeżeli przeszedł wcześniej na emeryturę (w grudniu 2007 r.) i ją zawiesił, chociażby po to, aby doprowadzić uczniów do końca klasy?


Na dzień dzisiejszy, mimo licznych już interpelacji w tej ważnej dla środowiska nauczycielskiego kwestii, rząd nie podjął żadnych działań.


/Cnc/


reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Samorząd

Starosta szuka koronera

2016-05-02

Raciborskie starostwo ogłosiło konkurs na koronera. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na wystawianiu kart zgonu.

D. Ronin: System się nie zacina. Referendum coraz bliżej

2016-05-01

Zakończył się pierwszy etap weryfikacji podpisów sprawie referendum o odwołanie prezydenta Lenka. Oto co na ten temat pisze Dariusz Ronin, pełnonocnik referendalny.

Anna Kobierska-Mróz w Serwisie Samorządowym PAP

2016-04-29

Szefowa Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz opowiadała m.in. na czym polega działalność prowadzonej przez nią komórki.

Konsultacje społeczne w sprawie dworca PKP

2016-04-28

11maja odbędą się konsultacje społeczne dotyczące dworca kolejowego. Prezydent zaprasza zainteresowanych. 

1 maja rusza II edycja Budżetu Obywatelskiego

2016-04-28

II edycja Budżetu Obywatelskiego rusza już 1 maja. W ratuszu czekają na projekty zgłaszane przez mieszkańców. Całkowita wartość budżetu to 1,5 mln zł.

M. Rapnicki: Niech to będzie ostatnia taka budowla w mieście

2016-04-27

Radni Rapnicki, Klima i Fita nie zostawili suchej nitki na osobach odpowiedzialnych za dopuszczenie wybudowania na rynku centrum handlowo-usługowego. Ich zdaniem budynek ten wybitnie tam nie pasuje i psuje charakter rynku.

ORC zamiast SRC? M. Fita: Może w opolskim byłoby nam lepiej?

2016-04-27

Co jest lepsze: bycie dwudziestym pierwszym co do wielkości miastem w woj. śląskim czy trzecim w opolskim? Radny uważa, że Racibórz jest marginalizowany w śląskim i proponuje zastanowić się, jak byłoby nam w opolskim.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media