Szukaj

Samorząd

Dla kogo wcześniejsze emerytury?

2007-09-05

Temat przechodzenia na wcześniejsze emerytury już od dłuższego czasu zajmuje pierwsze strony polskich mediów.

Wokół tej niezwykle ważnej kwestii narosło sporo wątpliwości. Nierozwiązaną kwestią do dziś jest możliwość przejścia nauczycieli na emeryturę w grudniu 2007 r. na starych zasadach.


Art. 88 ust. "a", ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., nr 97, poz. 674 ze zmianami), mówi, że nauczyciele nabyli uprawnienia emerytalne i zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek pod warunkiem, iż są urodzeni po 31 grudnia 1948, a przed dniem 1 stycznia 1969, a ponadto:


a) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w ust. 1, w ciągu dziewięciu lat od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r., nr 39, poz. 353, z późn. zm.), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy oraz

b) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wnioski o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.


Zdaniem posła Henryka Siedlaczka, przepis powyższy nie określa sposobu naliczania emerytury dla nauczycieli, którzy nie zdecydują się przejść na emeryturę do końca 2007 roku, a chcieliby to uczynić w terminie późniejszym. Z przyjętych w przepisach ustawy informacji o zachowaniu uprawnień emerytalnych nie wynika bowiem, czy dla tych nauczycieli, którzy przejdą na emeryturę po 2007 roku na starych zasadach, zostanie zachowany ten sam sposób naliczania emerytury, czy odbywać się to będzie na nowych zasadach. W praktyce bowiem, naliczenie emerytury wg nowych zasad od 2008 roku, oznaczałoby dla potencjalnych emerytów niższy wymiar emerytury.


W związku z tym, że informacja o zachowaniu uprawnień, określona w przepisach niniejszej ustawy nie jest precyzyjna, poseł skierował do minister Anny Kalaty - szefa resortu pracy i polityki społecznej następujące pytania:


1. Czy w chwili przejścia na emeryturę w 2008 lub 2009 roku na starych zasadach, zostanie zachowany dla nauczyciela ten sam sposób naliczania emerytury, czy przewidziany będzie nowy sposób jej wymiaru?

2. Czy nowy sposób wymiaru świadczeń emerytalnych po 2007 roku oznaczał będzie niższe emerytury ?

3. Czy istnieją przeszkody formalno-prawne w kwestii zatrudnienia nauczyciela w szkole macierzystej, jeżeli przeszedł wcześniej na emeryturę (w grudniu 2007 r.) i ją zawiesił, chociażby po to, aby doprowadzić uczniów do końca klasy?


Na dzień dzisiejszy, mimo licznych już interpelacji w tej ważnej dla środowiska nauczycielskiego kwestii, rząd nie podjął żadnych działań.


/Cnc/


reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Samorząd

Jolanta Rabczuk zwolniona ze stanowiska dyrektora DPS

2016-07-19

Zarząd powiatu zdecydował o zwolnieniu Jolanty Rabczuk ze stanowiska szefowej DPS Złota Jesień po tym, jak nie przyjął przedstawionego przez nią programu naprawczego regulującego stosunki między dyrekcją a pracownikami.

Wywiad z prezydentem Lenkiem w czasopiśmie "Strefa"

2016-07-19

W czasopiśmie "Strefa" można przeczytać wywiad z prezydentem Raciborza „Stawiamy na zrównoważony rozwój”, gdzie Mirosław Lenk przedstawia plusy dla inwestorów, decydujących się na działalność gosp. w Raciborzu.

Rada powiatu. Starostwo opublikowało oświadczenia majątkowe

2016-07-18

Zdecydowanie najwięcej oszczędności zgromadził starosta Ryszard Winiarski (422 tys. zł). Tylko dwóch radnych, w tym przewodniczący Adam Wajda, oszczędności nie posiada - oświadczenia majątkowe radnych powiatowych za 2015 rok

Radni miejscy ujawnili stan swoich portfeli

2016-07-18

Kto ile zarobił w 2015 roku? Ile udało się odłożyć na koncie? W jakiej wysokości spłaca kredyt? - raciborski magistrat opublikował zeznania majątkowe członków rady miasta za 2015 rok.

DPS Złota Jesień: Zarząd nie przyjął programu naprawczego

2016-07-18

- Zarząd postanowił, że decyzję co do dalszej współpracy z dyr. Rabczuk podejmie w najbliższym czasie - czytamy w protokole posiedzenia, podczas którego szefowa DPS składała wyjaśnienia. Te członków zarządu nie przekonały.

Magistrat chce sprzedawać działki wraz z najemcami?

2016-07-15

Mają być one sprzedane razem z najemcami, którzy mają następnie dostać wypowiedzenia dzierżawy od nowego właściciela - alarmuje radny Leszek Szczasny w odniesieniu do działek przy ul. Czarnieckiego/Starowiejskiej.

Nabór 2016/17. Ogromna przepaść między ogólniakami

2016-07-15

Choć tegoroczny nabór do szkół średnich jest niższy niż oczekiwano, w starostwie są zadowoleni. Udało się utrzymać ponad 1000 uczniów, ale w oczy rzuca się rażąca dysproporcja w liczbie chętnych do obydwu liceów.

Ostatnio komentowane artykuły
Polecane artykuły na forum
reklama
reklama
Promowane firmy

Na skróty

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2016 Raciborskie Media  Raciborskie Media