Szukaj

Edukacja

Misjonarz z Ekwadoru z wizytą w Krzanowicach

2012-02-22

Zespół Szkół w Krzanowicach odwiedził ojciec Jan Koczy, werbista, który od kilkunastu lat przebywa na misjach w Ekwadorze. Opowiedział dzieci i młodzieży o swojej codziennej pracy.

Ojciec Jan Koczy należy do Zgromadzenia Słowa Bożego. Urodził się w Raciborzu w 1967, a wychował się w Rudyszwałdzie. Od najmłodszych lat pragnął zostać misjonarzem. Po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej do Dolni Poustevny w Czechach. W 1997 roku wyjechał do pracy misyjnej do Ekwadoru. Od 2002 roku pracuje jako proboszcz w mieście Ventanas, w prowincji Los Rios. Po roku pobytu w parafii rozpoczął tam budowę domu parafialnego i kościoła.

 


 

Ekwador kojarzy nam się z tropikalnym klimatem, plantacjami bananowców, drewnianymi domkami na palach. Nie wiemy natomiast, jak straszna panuje tam bieda oraz w jakich warunkach żyje tam ludność tubylcza. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci (średnio pięcioro w jednej rodzinie, chociaż zdarzają się liczniejsze rodziny), ojciec Jan założył Fundację im. Św. Józefa Freinademetza SVD – Fu Shen Fu, która stawia sobie cztery główne cele: dożywianie dzieci, opieka zdrowotna, wykształcenie (zapewnienie książek, mundurków i wyprawek szkolnych, pomoc finansowa przy płaceniu czesnego, pomoc w odrabianiu zadań domowych) oraz formacja (edukacja moralna, nauka podstaw życia w społeczeństwie).
 

Podczas spotkania misjonarz opowiadał o swojej codziennej pracy misyjnej, budowie kościoła i początkach działalności fundacji. Uczniowie mogli zobaczyć projekcję multimedialną prezentującą życie parafian ojca Jana, troskę o podopiecznych.

 

 

Ojciec Koczy nazywa siebie "Jankiem Misjonarzem". Uważa, że miłość jest jedynym językiem, który wszyscy rozumieją. A Jego powołaniem jest niesienie pomocy dzieciom z rodzin wielodzietnych, niepełnych, dysfunkcyjnych, a także dzieciom ulicy.

/ug krzanowice/


Szukaj podobnych artykułów:
RELIGIAKRZANOWICE
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Edukacja

Z Kornowaca na podbój Berlina

2015-04-01

Gimnazjaliści - uczestnicy XI edycji konkursu „DaF-KENNER in den DACHL-Ländern" 2015 i realizujący projekt edukacyjny z języka niemieckiego zwiedzili Berlin i jego okolice.

Współpraca Gimnazjum nr 1 z Instytutem Goethego

2015-04-01

26 marca w ramach przedmiotu historia i kultura Niemiec grupa 15 uczniów z G1 w Raciborzu wzięła udział w warsztatach językowych organizowanych przez Instytut Goethego w Krakowie.

Siatkarsko w G5

2015-04-01

Uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II postanowili zaprosić swoich młodszych kolegów oraz mieszkańców miasta na dziennikarską "wycieczkę" po korytarzach i salach swojej szkoły. Celem tej wyprawy będzie pokazanie ich pasji, zainteresowań oraz tego, jak je rozwijają.

Już świątecznie w Gimnazjum Nr 5

2015-04-01

W ostatnim dniu nauki przed świętami Wielkiej Nocy, Samorząd Uczniowski "podzielił się jajeczkiem" ze wszystkimi nauczycielami i uczniami, składając wszystkim życzenia zdrowych, wesołych i błogosławionych świąt.

ZAPROSZENIE

2015-04-01

Drodzy Szóstoklasiści! Serdecznie zapraszam Was do naszej szkoły, Gimnazjum nr 5 w Raciborzu przy ul. Opawskiej.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media