Szukaj

Edukacja

Misjonarz z Ekwadoru z wizytą w Krzanowicach

2012-02-22

Zespół Szkół w Krzanowicach odwiedził ojciec Jan Koczy, werbista, który od kilkunastu lat przebywa na misjach w Ekwadorze. Opowiedział dzieci i młodzieży o swojej codziennej pracy.

Ojciec Jan Koczy należy do Zgromadzenia Słowa Bożego. Urodził się w Raciborzu w 1967, a wychował się w Rudyszwałdzie. Od najmłodszych lat pragnął zostać misjonarzem. Po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej do Dolni Poustevny w Czechach. W 1997 roku wyjechał do pracy misyjnej do Ekwadoru. Od 2002 roku pracuje jako proboszcz w mieście Ventanas, w prowincji Los Rios. Po roku pobytu w parafii rozpoczął tam budowę domu parafialnego i kościoła.

 


 

Ekwador kojarzy nam się z tropikalnym klimatem, plantacjami bananowców, drewnianymi domkami na palach. Nie wiemy natomiast, jak straszna panuje tam bieda oraz w jakich warunkach żyje tam ludność tubylcza. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci (średnio pięcioro w jednej rodzinie, chociaż zdarzają się liczniejsze rodziny), ojciec Jan założył Fundację im. Św. Józefa Freinademetza SVD – Fu Shen Fu, która stawia sobie cztery główne cele: dożywianie dzieci, opieka zdrowotna, wykształcenie (zapewnienie książek, mundurków i wyprawek szkolnych, pomoc finansowa przy płaceniu czesnego, pomoc w odrabianiu zadań domowych) oraz formacja (edukacja moralna, nauka podstaw życia w społeczeństwie).
 

Podczas spotkania misjonarz opowiadał o swojej codziennej pracy misyjnej, budowie kościoła i początkach działalności fundacji. Uczniowie mogli zobaczyć projekcję multimedialną prezentującą życie parafian ojca Jana, troskę o podopiecznych.

 

 

Ojciec Koczy nazywa siebie "Jankiem Misjonarzem". Uważa, że miłość jest jedynym językiem, który wszyscy rozumieją. A Jego powołaniem jest niesienie pomocy dzieciom z rodzin wielodzietnych, niepełnych, dysfunkcyjnych, a także dzieciom ulicy.

/ug krzanowice/


Szukaj podobnych artykułów:
RELIGIAKRZANOWICE
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Edukacja

Uczniowie raciborskich szkół zdawali na kartę rowerową

2015-05-25

Policjanci drogówki w trosce o bezpieczeństwo dzieci od 18 do 21 maja na terenie Kempingu „Obora” przeprowadzali egzaminy na kartę rowerową dla uczniów raciborskich szkół podstawowych.

Niemcy z Cottbus goszczą w Raciborzu

2015-05-25

18 maja do raciborskiego Gimnazjum nr 5 przyjechała grupa uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z Cottbus.

Festiwal Nauki i Techniki w Gimnazjum nr 5

2015-05-25

Kolejna edycja Festiwalu Techniki i Nauki za nami. Cieszy nas, że w progi Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II 22 maja 2015 roku zawitały setki gości. Pokaz i warsztaty instruktorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie plus atrakcje przygotowane przez uczniów gimnazjum cieszyły i bawiły młodszych kolegów z innych szkół.

I spotkanie w ramach projektu "Zamek inspiracją artystyczną"

2015-05-24

22 maja 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu "Zamek inspiracją artystyczną"

Zamek stał się inspiracją dla młodych artystów

2015-05-23

Plener malarsko-fotograficzny na Zamku Piastowskim. Wzięli w nim udział uczniowie z Raciborza i Czech.

Happening na rynku

2015-05-23

20.maja przedszkolaki udały się na raciborski rynek bawić się ze studentami PWSZ

Motylki odwiedzają Komendę Policji

2015-05-23

Bezpieczeństwo ważna sprawa.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media