Szukaj

Edukacja

Misjonarz z Ekwadoru z wizytą w Krzanowicach

2012-02-22

Zespół Szkół w Krzanowicach odwiedził ojciec Jan Koczy, werbista, który od kilkunastu lat przebywa na misjach w Ekwadorze. Opowiedział dzieci i młodzieży o swojej codziennej pracy.

Ojciec Jan Koczy należy do Zgromadzenia Słowa Bożego. Urodził się w Raciborzu w 1967, a wychował się w Rudyszwałdzie. Od najmłodszych lat pragnął zostać misjonarzem. Po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej do Dolni Poustevny w Czechach. W 1997 roku wyjechał do pracy misyjnej do Ekwadoru. Od 2002 roku pracuje jako proboszcz w mieście Ventanas, w prowincji Los Rios. Po roku pobytu w parafii rozpoczął tam budowę domu parafialnego i kościoła.

 


 

Ekwador kojarzy nam się z tropikalnym klimatem, plantacjami bananowców, drewnianymi domkami na palach. Nie wiemy natomiast, jak straszna panuje tam bieda oraz w jakich warunkach żyje tam ludność tubylcza. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci (średnio pięcioro w jednej rodzinie, chociaż zdarzają się liczniejsze rodziny), ojciec Jan założył Fundację im. Św. Józefa Freinademetza SVD – Fu Shen Fu, która stawia sobie cztery główne cele: dożywianie dzieci, opieka zdrowotna, wykształcenie (zapewnienie książek, mundurków i wyprawek szkolnych, pomoc finansowa przy płaceniu czesnego, pomoc w odrabianiu zadań domowych) oraz formacja (edukacja moralna, nauka podstaw życia w społeczeństwie).
 

Podczas spotkania misjonarz opowiadał o swojej codziennej pracy misyjnej, budowie kościoła i początkach działalności fundacji. Uczniowie mogli zobaczyć projekcję multimedialną prezentującą życie parafian ojca Jana, troskę o podopiecznych.

 

 

Ojciec Koczy nazywa siebie "Jankiem Misjonarzem". Uważa, że miłość jest jedynym językiem, który wszyscy rozumieją. A Jego powołaniem jest niesienie pomocy dzieciom z rodzin wielodzietnych, niepełnych, dysfunkcyjnych, a także dzieciom ulicy.

/ug krzanowice/


Szukaj podobnych artykułów:
RELIGIAKRZANOWICE
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Edukacja

Sukces Amelki z Przedszkola w Pogrzebieniu

2016-02-07

Jako pięciolatka razem ze swoją grupą pływacką wzięła udział w XI Amatorskim Mitingu „Już pływam” i zdobyła jako jedyna dziewczyna medal.

Studniówka uczniów z SOSWNiS

2016-02-06

Tegoroczni maturzyści z Ośrodka dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu bawili się w Pszowie. Zdjęcia.

Ferie z MDK

2016-02-06

Twórcze i z humorem - takie będą wydarzenia zaplanowane przez Młodzieżowy Dom Kultury podczas ferii zimowych.

Zimowy turniej minisiatkówki

2016-02-06

28 stycznia 2016 roku, na siatkarskich boiskach Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu, odbył się ZIMOWY TURNIEJ MINISIATKÓWKI dla utalentowanych dziewcząt i chłopców klas IV-VI. W zawodach uczestniczyło aż 43 zawodników.

Ale lot!

2016-02-06

3 lutego, w środę, uczniowie klas I-III SP18 wzięli udział w niezwykłym balu karnawałowym. Animator prowadzący bal przeniósł ich na lotnisko, z którego odlecieli karnawałowym samolotem.

Przedszkolaki w SP 18

2016-02-06

2 lutego 2016 r. dwie grupy pięciolatków z Przedszkola nr 23 gościły w Szkole Podstawowej nr 18. Wzięły udział w zajęciach poświęconych tematowi pszczelarstwa prowadzonych przez pana Dariusza Biela, właściciela księgarni Sowa.

Otwarte drzwi i serca Szkoły Podstawowej nr 18

2016-02-06

Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 18 zaprosiła w swoje progi przyszłych jej uczniów wraz z rodzicami. Tym razem, witając zebranych gości, pani dyrektor Danuta Skóra przedstawiła sytuację w jakiej znaleźli się rodzice tegorocznych sześciolatków.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media