Szukaj

Edukacja

Misjonarz z Ekwadoru z wizytą w Krzanowicach

2012-02-22

Zespół Szkół w Krzanowicach odwiedził ojciec Jan Koczy, werbista, który od kilkunastu lat przebywa na misjach w Ekwadorze. Opowiedział dzieci i młodzieży o swojej codziennej pracy.

Ojciec Jan Koczy należy do Zgromadzenia Słowa Bożego. Urodził się w Raciborzu w 1967, a wychował się w Rudyszwałdzie. Od najmłodszych lat pragnął zostać misjonarzem. Po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej do Dolni Poustevny w Czechach. W 1997 roku wyjechał do pracy misyjnej do Ekwadoru. Od 2002 roku pracuje jako proboszcz w mieście Ventanas, w prowincji Los Rios. Po roku pobytu w parafii rozpoczął tam budowę domu parafialnego i kościoła.

 


 

Ekwador kojarzy nam się z tropikalnym klimatem, plantacjami bananowców, drewnianymi domkami na palach. Nie wiemy natomiast, jak straszna panuje tam bieda oraz w jakich warunkach żyje tam ludność tubylcza. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci (średnio pięcioro w jednej rodzinie, chociaż zdarzają się liczniejsze rodziny), ojciec Jan założył Fundację im. Św. Józefa Freinademetza SVD – Fu Shen Fu, która stawia sobie cztery główne cele: dożywianie dzieci, opieka zdrowotna, wykształcenie (zapewnienie książek, mundurków i wyprawek szkolnych, pomoc finansowa przy płaceniu czesnego, pomoc w odrabianiu zadań domowych) oraz formacja (edukacja moralna, nauka podstaw życia w społeczeństwie).
 

Podczas spotkania misjonarz opowiadał o swojej codziennej pracy misyjnej, budowie kościoła i początkach działalności fundacji. Uczniowie mogli zobaczyć projekcję multimedialną prezentującą życie parafian ojca Jana, troskę o podopiecznych.

 

 

Ojciec Koczy nazywa siebie "Jankiem Misjonarzem". Uważa, że miłość jest jedynym językiem, który wszyscy rozumieją. A Jego powołaniem jest niesienie pomocy dzieciom z rodzin wielodzietnych, niepełnych, dysfunkcyjnych, a także dzieciom ulicy.

/ug krzanowice/


Szukaj podobnych artykułów:
RELIGIAKRZANOWICE
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Edukacja

VIII Raciborskie Dni Nauki i Techniki 2015

2015-10-13

15 i 16 października odbędą się VIII Raciborskie Dni Nauki i Techniki w 2015 roku. Impreza odbędzie się na Zamku Piastowskim, Arenie Rafako i w Muzeum w Raciborzu. Zobacz program.

Niebieskie serduszka dla pierwszaków

2015-10-13

Odblaskowe serduszka, które od wczoraj noszą uczniowie I klas ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu, to symbol kampanii "Kochasz? Powiedz Stop Wariatom Drogowym", która była jednym z tematów spotkania z uczniami.

Zdrowe śniadanie w wykonaniu uczniów z Nędzy

2015-10-13

Nauczycielki z Nędzy, zainspirowane nowym rozporządzeniem ministra zdrowia, postanowiły zorganizować w szkole pokazowe śniadanie. I udowodnić, że zdrowe nie musi być niesmaczne.

Świeto Pieczonego Ziemniaka w grupie " Kasztanków"

2015-10-13

" Płonie ognisko i szumią knieje ..." wyśpiewywały Kasztanki wraz ze swoimi rodzicami na Święcie Pieczonego Ziemniaka, które odbyło się w poniedziałek 5 października.

Pinokio

2015-10-12

W piątek 2 października grupa pięciolatków wybrała się do Domu Kultury "Strzecha" na przedstawienie pt.:" Pinokio".

Na festynie rodzinnym w Gimnazjum Nr 5

2015-10-12

11 października z okazji Dnia Papieskiego i Dnia Patrona Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu bawiliśmy się na festynie rodzinnym.

Klasa III c z SP 15 w Czarnym Teatrze

2015-10-12

Czarny Teatr działający w Gimnazjum Nr 5, podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, otwiera swoje drzwi dla wszystkich, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w tej wciąż rzadko spotykanej i interesującej formie teatralnej.

Ostatnio komentowane artykuły
Polecane artykuły na forum
reklama
reklama
Promowane firmy

Na skróty

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media