Szukaj

Edukacja

Tydzień Zwierząt w raciborskiej Bibliotece

2011-10-28

Raciborska Biblioteka włączyła się w obchody Światowego Tygodnia Zwierząt. Z tej okazji w książnicy odbyły się warsztaty pn. "Leśni lokatorzy. Jakie zwierzęta żyją w lesie i jakie są ich zwyczaje?”.

26 października w Bibliotece na Rynku odbyły się warsztaty "Leśni lokatorzy. Jakie zwierzęta żyją w lesie i jakie są ich zwyczaje?”. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Skrzymowska, pracownik Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu a uczestniczyli w nich uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu. Podczas zajęć zostały poruszone kwestie środowiska życia zwierząt leśnych, ich przystosowania do zmian klimatycznych w ciągu roku i okołodobowych zmian siedliskowych oraz sposób odżywiania się i zdobywania pokarmu przez zwierzęta leśne. Zostały także omówione konkretne gatunki płazów, gadów, ptaków i ssaków, zamieszkujące polskie lasy. Uczniowie mogli wysłuchać głosów wydawanych przez prezentowane gatunki poszczególnych grup zwierząt.

 

 

Z kolei 27 października, także w Bibliotece na Rynku, odbyło się spotkanie Jarosława Kasprzyka z Klubu „Gaja” z uczniami Gimnazjum nr 2 pod hasłem „Ratujmy zwierzęta”. Głównymi tematami poruszanymi w trakcie prezentacji były: wpływ hodowli zwierząt na stan środowiska naturalnego oraz wpływ wyborów konsumenckich na dobrostan zwierząt. Uczniowie poznali odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania dotyczące proekologicznego jedzenia: z jakiego chowu i z jakim oznaczeniem wybierać jajka, które informacje na opakowaniach wskazują na tzw. zdrową żywność itp.

 

 

 

Klub „Gaja”, który jest organizacją ekologiczną, działającą od 1989 r., organizuje szereg kampanii społecznych dotyczących ochrony przyrody i zwierząt. Jedną z takich inicjatyw, o której opowiedział wczoraj gość Biblioteki jest akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, dzięki której wstrzymywane są transporty koni na rzeź do Włoch. Szczęśliwie uratowane konie są następnie przekazywane do ośrodków zajmujących się hipoterapią. Takie żywe lekcje biologii bardzo spodobały się uczniom, którzy żywo reagowali na poszczególne slajdy i informacje, chętnie zadawali pytania i brali czynny udział w obu spotkaniach.

 

/biblioteka/


Szukaj podobnych artykułów:
BIBLIOTEKAMIASTO RACIBÓRZEDUKACJA
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Edukacja

Policja pomoże ZSZ kształcić analityków

2015-05-29

W Zespole Szkół Zawodowych w Raciborzu podpisano list intencyjny o współpracy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu z ZSZ, w szczególności z uwzględnieniem klas o profilu Technik Analityk.

Kolejna wizyta Erasmus + w Przedszkolu nr 14

2015-05-29

W maju do Przedszkola nr 14 przyjechały nauczycielki z placówek z czeskiej Opawy i słowackiej Bytcy.

Rektorzy spotkali się na XXII Zgromadzeniu Plenarnym KRePSZ

2015-05-28

W obradach uczestniczyły władze Państwowych Szkół Zawodowych z całej Polski.

10. urodziny Czarnego Teatru w G5

2015-05-28

Jedyny Czarny Teatr w Raciborzu, działający przy Gimnazjum nr 5, obchodził 10. urodziny.

Inżynierowie z Raciborza. Zobacz ich prace!

2015-05-28

Przegląd wybranych projektów inżynierskich zrealizowanych na kierunku Automatyka i Robotyka w roku akademickim 2014/2015.

Starostwo "klepnęło" reformę oświaty

2015-05-28

Radni powiatowi zdecydowali o likwidacji dotychczasowej sieci zespołów szkół i utworzeniu dwóch nowoczesnych centrów kształcenia zawodowego.

Wielki show "Mam talent" w Gimnazjum nr 5

2015-05-28

Śpiewam, gram, tańczę, recytuję? To mogę brać udział w show "Mam talent". 

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media