Szukaj

Edukacja

Tydzień Zwierząt w raciborskiej Bibliotece

2011-10-28

Raciborska Biblioteka włączyła się w obchody Światowego Tygodnia Zwierząt. Z tej okazji w książnicy odbyły się warsztaty pn. "Leśni lokatorzy. Jakie zwierzęta żyją w lesie i jakie są ich zwyczaje?”.

26 października w Bibliotece na Rynku odbyły się warsztaty "Leśni lokatorzy. Jakie zwierzęta żyją w lesie i jakie są ich zwyczaje?”. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Skrzymowska, pracownik Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu a uczestniczyli w nich uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu. Podczas zajęć zostały poruszone kwestie środowiska życia zwierząt leśnych, ich przystosowania do zmian klimatycznych w ciągu roku i okołodobowych zmian siedliskowych oraz sposób odżywiania się i zdobywania pokarmu przez zwierzęta leśne. Zostały także omówione konkretne gatunki płazów, gadów, ptaków i ssaków, zamieszkujące polskie lasy. Uczniowie mogli wysłuchać głosów wydawanych przez prezentowane gatunki poszczególnych grup zwierząt.

 

 

Z kolei 27 października, także w Bibliotece na Rynku, odbyło się spotkanie Jarosława Kasprzyka z Klubu „Gaja” z uczniami Gimnazjum nr 2 pod hasłem „Ratujmy zwierzęta”. Głównymi tematami poruszanymi w trakcie prezentacji były: wpływ hodowli zwierząt na stan środowiska naturalnego oraz wpływ wyborów konsumenckich na dobrostan zwierząt. Uczniowie poznali odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania dotyczące proekologicznego jedzenia: z jakiego chowu i z jakim oznaczeniem wybierać jajka, które informacje na opakowaniach wskazują na tzw. zdrową żywność itp.

 

 

 

Klub „Gaja”, który jest organizacją ekologiczną, działającą od 1989 r., organizuje szereg kampanii społecznych dotyczących ochrony przyrody i zwierząt. Jedną z takich inicjatyw, o której opowiedział wczoraj gość Biblioteki jest akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, dzięki której wstrzymywane są transporty koni na rzeź do Włoch. Szczęśliwie uratowane konie są następnie przekazywane do ośrodków zajmujących się hipoterapią. Takie żywe lekcje biologii bardzo spodobały się uczniom, którzy żywo reagowali na poszczególne slajdy i informacje, chętnie zadawali pytania i brali czynny udział w obu spotkaniach.

 

/biblioteka/


Szukaj podobnych artykułów:
BIBLIOTEKAMIASTO RACIBÓRZEDUKACJA
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Edukacja

Studniówka uczniów z SOSWNiS

2016-02-06

Tegoroczni maturzyści z Ośrodka dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu bawili się w Pszowie. Zdjęcia.

Ferie z MDK

2016-02-06

Twórcze i z humorem - takie będą wydarzenia zaplanowane przez Młodzieżowy Dom Kultury podczas ferii zimowych.

MDK zaprasza na warsztaty techniką powertex

2016-02-05

W dniach 23 - 24 lutego 2016r. w godz. od 10.30 - 13.30 w siedzibie MDK w Raciborzu odbędą się warsztaty plastyczne z rzeźby techniką powertex. Nadal są wolne miejsce - chętni mogą się zgłaszać do udziału w przedsięwzięciu.

Prelekcja posła Czesława Sobierajskiego w Gimnazjum nr 5

2016-02-04

3 lutego uczniowie G5 mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji wychowawczej. Szkołę odwiedził poseł Czesław Sobierajski. Wizyta ta wiązała się z osobą patrona Gimnazjum nr 5 - Jana Pawła II.

XIV Biesiada Śląska Bajtel Gala

2016-02-04

Tegoroczna biesiada szkół i ośrodków specjalnych przebiegała pod hasłem "Swemu pszojemy, cudze chwalimy i się wesoło razem bawimy" [FOTORELACJA].

Warsztaty z rysownikiem Szymonem Telukiem w bibliotece

2016-02-04

W ferie w raciborskiej bibliotece ruszy Akademia Detektywów - miejsce, w którym dzieci razem z Lasse i Mają założą Biuro Detektywistyczne, dowiedzą się jak w 9 dni zostać Sherlockiem Holmesem i będą podążać tropem detektywa Pozytywki.

Uczniowie SP 3 z wizytą w raciborskiej komendzie

2016-02-04

Spotkanie z Komendantem Powiatowym Policji, pokaz sprzętu, spotkanie z psem służbowym to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, które odwiedziły raciborskich policjantów.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media