Szukaj

Edukacja

Tydzień Zwierząt w raciborskiej Bibliotece

2011-10-28

Raciborska Biblioteka włączyła się w obchody Światowego Tygodnia Zwierząt. Z tej okazji w książnicy odbyły się warsztaty pn. "Leśni lokatorzy. Jakie zwierzęta żyją w lesie i jakie są ich zwyczaje?”.

26 października w Bibliotece na Rynku odbyły się warsztaty "Leśni lokatorzy. Jakie zwierzęta żyją w lesie i jakie są ich zwyczaje?”. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Skrzymowska, pracownik Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu a uczestniczyli w nich uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu. Podczas zajęć zostały poruszone kwestie środowiska życia zwierząt leśnych, ich przystosowania do zmian klimatycznych w ciągu roku i okołodobowych zmian siedliskowych oraz sposób odżywiania się i zdobywania pokarmu przez zwierzęta leśne. Zostały także omówione konkretne gatunki płazów, gadów, ptaków i ssaków, zamieszkujące polskie lasy. Uczniowie mogli wysłuchać głosów wydawanych przez prezentowane gatunki poszczególnych grup zwierząt.

 

 

Z kolei 27 października, także w Bibliotece na Rynku, odbyło się spotkanie Jarosława Kasprzyka z Klubu „Gaja” z uczniami Gimnazjum nr 2 pod hasłem „Ratujmy zwierzęta”. Głównymi tematami poruszanymi w trakcie prezentacji były: wpływ hodowli zwierząt na stan środowiska naturalnego oraz wpływ wyborów konsumenckich na dobrostan zwierząt. Uczniowie poznali odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania dotyczące proekologicznego jedzenia: z jakiego chowu i z jakim oznaczeniem wybierać jajka, które informacje na opakowaniach wskazują na tzw. zdrową żywność itp.

 

 

 

Klub „Gaja”, który jest organizacją ekologiczną, działającą od 1989 r., organizuje szereg kampanii społecznych dotyczących ochrony przyrody i zwierząt. Jedną z takich inicjatyw, o której opowiedział wczoraj gość Biblioteki jest akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, dzięki której wstrzymywane są transporty koni na rzeź do Włoch. Szczęśliwie uratowane konie są następnie przekazywane do ośrodków zajmujących się hipoterapią. Takie żywe lekcje biologii bardzo spodobały się uczniom, którzy żywo reagowali na poszczególne slajdy i informacje, chętnie zadawali pytania i brali czynny udział w obu spotkaniach.

 

/biblioteka/


Szukaj podobnych artykułów:
BIBLIOTEKAMIASTO RACIBÓRZEDUKACJA
reklama
Wczytywanie...Dodaj komentarz >>
reklama

Inne artykuły w serwisie Edukacja

Pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego

2015-04-21

Do zadań z języka polskiego, historii i WOS w gimnazjum w Nędzy zasiadło 46 uczniów. Jutro w pierwszej części przyroda, w drugiej - matematyka, a w czwartek język obcy - najpierw poziom podstawowy, później rozszerzony.

" Lernen- Spielen- Spass haben" czyli " Nauka - zabawa - przyjemność" w Gimnazjum Nr 5

2015-04-21

17.04. 2015 w zabytkowej auli Gimnazjum Nr 5 miała miejsce III edycja konkursu " Lernen- Spielen- Spass haben" czyli " Nauka - zabawa - przyjemność".

Lasse i Maja w raciborskiej bibliotece

2015-04-20

W minioną sobotę biblioteka zorganizowała zajęcia dla miłośników tajemnic i zagadek. Warsztaty oparte były na książkach opowiadających o przygodach detektywów Lassego i Mai.

Udział uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 5 w akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE 2015

2015-04-20

19 kwietnia w Raciborzu, w ramach obchodów 72. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, odbyła się akcja ŻONKILE 2015. Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.

III Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej za nami

2015-04-18

W odbywającym się na Zamku piastowskim ogólnopolskim konkursie Gran Prix wyśpiewała Katarzyna Ignatowicz z Krakowa.

> o wydawnictwie - reklama w mediach - praca - kontakt <
Copyright © 2001 - 2014 Raciborskie Media  Raciborskie Media