Najstarszy kort tenisowy w Raciborzu

Tenis trzeba pokochać aby systematycznie go uprawiać – mówi obecny zarządca kortu tenisowego przy ul. Polnej Józef Kolb i zaprasza dzieci oraz młodzież do korzystania z obiektu, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Początki tenisa ziemnego sięgają średniowiecza. Wtedy uprawiali go w Europie mnisi na terenie klasztorów a piłkę uderzano gołą dłonią. Grę tą nazywano mianem "prawdziwego" lub "królewskiego" tenisa. W Polsce do 1910 roku rozwijał się jako elitarna rozrywka towarzyska.

- reklama -

W następnych latach tenis stał się powszechny i dostępny dla każdego. Rozpoczęła się też organizacja turniejów o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Tenis ziemny został uznany za jedną z dyscyplin sportu i został wprowadzony do programu olimpijskiego.


Gospodarz kortu przy ul. Pracy Józef Kolb zaprasza dzieci i młodzież do korzystania z obiektu w okresie wakacyjnym.
Prekursorem tenisa ziemnego w Raciborzu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „ Nowoczesna”. W  1973 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa inż. Jerzego Krzyżeka powstał pierwszy, prawdziwy kort przy ulicy Pracy. Co roku przed sezonem jest on odnawiany metodą tradycyjną – poprzez wymianę nawierzchni z mączki ceglanej. Spółdzielnia w następnych latach urządziła drugi kort na osiedlu przy ulicy Żorskiej. Z czasem powstały też podobne korty przy Rafako, ulicy Królewskiej na Ostrogu, plebanii w Markowicach oraz nowoczesny, kryty kort na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Zamkowej.

Wśród stałych, wieloletnich bywalców najstarszego kortu przy ulicy Pracy byli znani Raciborzanie, między innymi: Zdzisław Masełko, Stanisław Kaczmarski, Bogdan Jachimowicz oraz Jerzy Krzyżek, Wojciech Krzyżek, Ryszard Kawa, Henryk Gorzołka, Józef Kolb, Roman Jezusek, Henryk Swoboda i Tadeusz Grzesik – wieloletni gospodarz tego obiektu.

– Niektórzy z nich, mimo podeszłego wieku, jeszcze czasem przychodzą sobie pograć – wspomina obecnie prowadzący boisko Józef Kolb. – Kiedyś frekwencja była większa. Tenis trzeba pokochać aby systematycznie go uprawiać. Ta gra rozwija w człowieku tężyznę fizyczną, wymaga refleksu i wysiłku a to sprzyja zdrowemu stylowi życia – dodaje Józef Kolb.

Tradycyjnie co roku dla dzieci i młodzieży organizowany jest  turniej tenisa ziemnego o puchar prezesa SM „Nowoczesna”. Podczas wakacji prowadzona jest również szkółka tenisowa. Spółdzielnia zaprasza do korzystania z kortu od maja do końca września w dni powszednie od 16:00 do 20:00 a w soboty i niedziele od 9:00 do 20:00 – za odpłatnością.

Natomiast dzieci i młodzież mogą bezpłatnie odbijać piłkę na ściance. Na miejscu można też wypożyczyć rakiety i piłeczki a także skorzystać z fachowych porad gospodarza i  doświadczonego tenisisty – Józefa Kolba. Ma on nadzieję, iż podczas wakacji obiekt będzie chętnie odwiedzany przez dzieci i młodzież.

/Krystian Niewrzoł/
publ. /żet/

——————————————————————————————————————– 
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 140

Więcej wiadomości z regionu na GazetaInformator.pl>>>
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

 

Udany start raciborskich kręglarzy w Brzesku

15 – 16 czerwca w Brzesku odbyły się indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Polski w kręglach do pełnych. W zawodach wystartowało prawie sto czołowych kręglarzy i kręglarek, w tym liczna 8-osobowa ekipa raciborzan.

Na koncerty w ramach Dni Raciborza dojedziesz za darmo

W niedzielę po terenie miasta Racibórz kursować będą bezpłatne autobusy, którym zadaniem będzie dowożenie i odwożenie uczestników Dni Raciborza. Autobusy zaczną kursować po godzinie 14.00, a zakończą przed 23.00.

Dni Raciborza – co jeszcze w ten weekend?

Spotkanie z Mariuszem Pudzianowskim, nocne zawody strażackie, spływ pływadeł oraz koncert organowy – to tylko niektóre wydarzenia, które będą miały miejsce w ciągu najbliższego weekendu w Raciborzu i okolicach.
——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Stali bywalcy tego kortu to rzeczywiście pasjonaci tenisa.Niestety wielu już się wycowało z powodu wieku lub zdrowia.Ale dr Kaczmarskijeszcze grywa tak sami jak dr Jachimowicz.Widać to po ich sylwetkach i sporawności fizycznej

  2. Jestem pewny, że przynajmniej jeden kort tenisowy istniał przed 1973 rokiem i znajdował się on na Spójni w miejscu gdzie obecnie jest kort pod namiotem. (Spójnia obejmowała teren na krórym obecnie buduje się basem kryty). Obok kortu był domek drewniany w tym samym miejscu gdzie obecnie jest murowany.
    Mówienie o korcie na ul. Pracy że jest z prawdziwego zdarzenia jest przesadą, chociażby dlatego, że nie ma zaplecza sanitarnego – szatni, umywalni i natrysków. Ale faktem jest, że o nawierzchnię tu się dba jak należy.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj